News

Listen

The Rt Hon Lord Hardie QC The Lord Advocate

17/05/1999

BIOGRAPHICAL NOTE

Andrew Hardie QC, was appointed Lord Advocate on 6 May 1997 and created a Life Peer on 21 May 1997. He is a Member of the Privy Council. He will continue in that role in the Scottish Executive.

Born on 8 January 1946, Lord Hardie spent his childhood in Alloa. He was educated at St Modan's High School, Stirling and graduated MA in French and German, and LLB (Hons) from Edinburgh University.

Lord Hardie was an Advocate Depute from 1979 to 1983, Treasurer of the Faculty of Advocates from 1989 to 1994 and Dean of Faculty from 1994 to 1997.

Married with three children, Lord Hardie lives in Edinburgh.

News Release: 1016/99
17 May 1999